mulanchestnut mulanchestnut
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

it cost 4.25 to buy 3/4 lb. of cashews. How much would it cost to purchase 6 lbs. of cashews,

Respuesta :

harshapuranik179
harshapuranik179 harshapuranik179
  • 02-12-2019

Answer:

4.25 = 3/4 lb.

17 = 3 lb.(Multiplying by 4 on both sides)

Therefore it would cost 34 to buy 6 lb.(Multiplying by 2 on both sides)

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Why does cell phones and texting while driving concern you ? Use in your own words.​
Brass Co. reported income before income tax expense of $60,000 for 2017. Brass had no permanent or temporary timing differences for tax purposes. Brass has an e
To what other groups did Zinn compare the treatment of women? Why?
PLEASE HELP ASAP!!!! You and a friend move a grand piano across the living room, exerting 25 newtons of force and performing 175 joules of work. It takes you 14
TELL ME ABUT YOUR DAY! :)
As student entered a concert, a key chain was given to every second student in line. T-shirts were given to every third person in line. Which student was the fi
A rectangular field is 100 meters wide and 145 meters long. A coach asks players to run from one corner to the opposite corner diagonally across the field. How
PLEASE HELP ASAP I WILL GIVE BRAINLIEST.
The management of Mecca Copy, a photocopying center located on University Avenue, has compiled the following data to use in preparing its budgeted balance sheet
When is the year Sharon A. Russell retired?