marianela123456789 marianela123456789
  • 03-10-2014
  • Mathematics
contestada

walter buys a bus pass for 30$. everytime he rides the bus money is deducted from the value pass. he rode 12 times and 24$ was deducted from the pass. how much does each bus ride cost?

Respuesta :

iloveonedirection
iloveonedirection iloveonedirection
  • 05-10-2014
To solve this, set up a proportion and solve.

[tex] \frac{12}{24}= \frac{1}{x} \\ \\ 12*x=24*1 \\ \\ 12x=24 \\ \\ x=2[/tex]

It cost $2 per ride.
Answer Link

Otras preguntas

the photoreceptors called __ respond best to dim light, and those called __ enable color vision
All sells need water to survive in order to How do you maintain the necessary amounts water blows across the cell membrane from areas of higher concentration to
The measure of a single angle in a regular octagon is (4x + 12)°. Find the value of x.
Which shortcut key aligns text to the center of a page?
Write 25 x 10^6 in standard form
A clear protein layer covering the eye that allows light through is the
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST!
The Tennessee Valley Authority (TVA) helped supply which of these resources to farmers and residents of Alabama and other states in the Southeast?A)electricity
write a compound inequality a cookie contains 9 grams of fat. if you eat no fewer than 4 and no more than 7 cookies, how many grams of fat will you consume?
Find the value of x and y A) x=15, y=12 B) x=14,y=11 C)x=14,y=12 D)x=15,y=11