officerjcjackson1681 officerjcjackson1681
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

3 cheeseburgers and 4 tacos cost $6.60. One cheeseburger and 8 tacos cost $7.20. What is the price of a taco?

Respuesta :

momnaasghar005 momnaasghar005
  • 02-11-2019

Answer:

My working out but i have gone wrong somewhere

Step-by-step explanation:

Simultaneous equations

3C+4t=6.60 x 2

1C+8t=7.20

6c+8t=13.20

1c+8t=7.20                 Subtract

5 Cheese burgers=6

1 cheese burger = 1.20

Substitute

1.20+8t=7.20

8t= 6

taco= 1.34

Answer Link

Otras preguntas

I missed 4 questions on this test. There are 20 questions total. What is the ratio of incorrect answers to correct answers? The correct answer is expressed in i
What number is the opposite of -48? enter your answer in the box below?
Need help with these asap
how to graph x>-2 on a number line
Miguel escribe una lista de mandatos para los compañeros del periódico escolar. Vuelve a escribir los mandatos usando los pronombres de objeto necesarios. 1. Ex
Which expression could be used to determine the product of -4 and three 1/4
What radical 8 + radical 8?
Please answer! Will give branliest! 1. In the reaction 2H2 + _____ O2 ----> 2H2O, what coefficient should be placed in front of O2 to balance the reaction? A
How did john dalton contribute to the atomic theory?
what is the name of the process that joins the two haploid cells together to form diploid