makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

Which region is characterized by countries bordering the Pacific Ocean?
which of the following will be the result of compound if hydrogen gas and oxygen gas combine?a.hydrogen peroxideb.saltc.sugard.water​
How does the value of Ka and ko compare with the concentrations of hydronium ion and hydroxide ion?
In “Señor Noboa," what does Señor Noboa do when he encounters his laborers? A. He makes a harsh speech to threaten them into continued hard work. B. He laughs a
The second sentence expresses a relationship between the two unknowns, so we'll use it to write our first mathematical expression. Boarding Kennel Problem In a
PLEASE LOOK AT PHOTO! WHOEVER ANSWERS CORRECTLY I WILL MARK BRAINIEST!!
rewrite 17/20 and 13/15 so that they have a common denominator.
Identify the product of genetic engineering. A. inserting a spider’s silk gene in a goat’s DNA to weave silk threads B. choosing livestock for mating to pass
please help me i’ll mark you as brainlist
Please help ASAP!! Will Mark brainliest!!! One example of money economies that affected silk roads trade during the period 1200-1450