ss9483
ss9483 ss9483
  • 03-10-2019
  • Advanced Placement (AP)
contestada

how many pounds of pork chops could you buy if your budget for the meal was $20? how many servings would that give you

Respuesta :

adfeh adfeh
  • 03-10-2019
How much does the pork cost in this scenario? If you assumed $5/lb, you could buy 4 lbs if that was all you were going to eat. If you needed money for something else, you’ll have to change for that. Approximately 8 ounces (1/2 pound) is a serving, so assume that with 4 pounds, you have 8 servings.
Answer Link

Otras preguntas

In the first pioneering movement, settlers made their way to Oregon and California by way of the ____ trail. A. Cumberland B. Overland C. California D.Kearny
Suppose the plates beneath Earth's surface stopped moving. What do you think would happen? Explain your answer.
Fact and Opinion Direction: Read each statement and then circle whether it is a fact or opinion.Explain your answer. 1-The fastest land dwelling creature is t
Round 8.61 to the nearest tenth.
Rural slaves of Rome worked on latifundia and were often shackled together and treated harshly. True False
What do the Mexicans build to honor their deceased relatives?
Why do the Mexican put petals on the ground?
Is this Linear y=4000-70x if it is how do you know
How is diffusion related to smelling the odor of a skunk that is far away
Which of the following best summarizes the Treaty of Ghent? a. The British and the United States split the cost of the war. b. Britain and the United States res