alexandriamoore62
alexandriamoore62 alexandriamoore62
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A store is selling cookies for $8 for 12 bags how much will it cost if you want to buy 30 for your class?

Respuesta :

evelynmckinney17 evelynmckinney17
  • 03-10-2019

Answer: $20

Step-by-step explanation:

8 divided by 12 = .67

.67 times 30

Answer Link
jdoe0001 jdoe0001
  • 03-10-2019

[tex]\bf \begin{array}{ccll} \${data-answer}amp;bags\\ \cline{1-2} 8&12\\ x&30 \end{array}\implies \cfrac{8}{x}=\cfrac{12}{30}\implies \cfrac{8}{x}=\cfrac{2}{5}\implies 40=2x\implies \cfrac{40}{2}=x\implies 20=x[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

what is the unit rate of 6.50
What equals 17 by multiplying
what I 18 divided by 200 =
What is 144 divided by 3 and does it have a remainder
What equals 17 by multiplying
A teacher has a bag of 100 unit cubes.She gives an equal number of cubes to each of the 7 groups in her class.She gives each group as many cubes as she can.How
Let n = 5. What is the value of 4n − 3? A. 8 B. 17 C. 20 D. 23
What is the name of the process in which an organism makes a new organism? A. mutation B. fertilization C. variation D. reproduction
Which feature is most likely to have been formed by wind? A. canyon B. root pry C. sand dune D. U-shaped valley
the Wilson's garden covers 5/8 acre. one fourth of the garden is planted with flowers. the rest is vegetables. what part of an acre is planted with flowers? wit