2973343
2973343 2973343
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

Almonds cost $8 per pound and cashews cost $10 per pound. How does the equation change if Tamira has $60 to spend on a mixture of almonds and cashews? How many pounds of nuts can she buy if she buys only cashews? Only almonds? A mixture of both?


Respuesta :

EgyptianNerd
EgyptianNerd EgyptianNerd
  • 02-10-2019

Answer:

5 pounds of almonds

2 pounds of cashews

Answer Link

Otras preguntas

Discount: Buy Two shirts get 50 percent off third shirt. Ky wants to buy three shirts, which were originally priced at $49.96 each. How much will the three shir
He has made judges dependent on his will alone, for the tenure of their offices, and the amount and payment of their salaries
Which explanation best describes medical imaging?
Help!I am stuck by those questions please help me.
A more complex interconnected system of food chains is
Definition of gradual structures
what does triangle trade mean
If a hot air balloon has an initial volume of 1000 L at 50 ∘C, what is the temperature (in ∘C) of the air inside the balloon if the volume expands to 1700 L ?
What two forces can act on an object without touching it??
What is a megalopolis