gemel70 gemel70
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

Ken purchased 100 pencils for $4.00 . What’s the unit rate

Respuesta :

FrozenWatermelon
FrozenWatermelon FrozenWatermelon
  • 02-10-2019

Answer: 1 pencil = $0.04

Step-by-step explanation:

Answer Link
akephd
akephd akephd
  • 02-10-2019
The unit rate is the price per pencil.
$4.00/100=$.04 or 4 cents per pencil
Answer Link

Otras preguntas

National party leaders who automatically get a delegate slot at the democratic national party convention are called
So, what illness or sickness have the symptoms of coughing up blood shortness of breath. (Which 13 year olds can have??)
On your last math test, ​you earned an 80%. Of the 45 questions on the test, how many did you get correct? Round to the nearest whole number question.
Describe efforts by the U.S. and other world powers to avoid future wars.
Which muscle fibers are suited for sprinting
a bag of walnuts was 7 pounds. how many one-seventh of a pound servings are there in a bag
Mei is writing an inequality for the expression at least 10 hours of community service. Find her mistake and correct it
Where's the learning in service-learning?
Please help not to sure on this thank you
A test of your ability to learn to be an automobile mechanic would be considered a(n ________ test. aptitude intelligence achievement reliability