jamesreachout jamesreachout
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

theos mom bought an eight pack of juice boxes for 4 dollars find the unit rate

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-10-2019

Answer:

$0.50 for a pack of juice.

Step-by-step explanation:

You are finding the unit rate of the cost of each unit, or one box of juice. In this case, there is 8 juice boxes in the pack, which costs you $4. Divide 4 with 8:

4/8 = 1/2 = 0.5

$0.50 is the cost per pack of juice.

~

Answer Link

Otras preguntas

Chad and his two friends are picking blueberries at a local farm. Chad picked 2 1/2 pounds of blueberries, and one of his friends picked 1 3/8 pounds. If they e
Which monarch gave Sir Walter Raleigh permission to create the first English colony in North America? a. Henry VIII b. Henry VIII c. Mary I d. Elizabeth I
What is the orginal first collages in Tenneessee?
In which tissue system would you find root hairs and the epidermis? A. Apical meristem B. Ground tissue C. Dermal tissue D. Vascular tissue
how many times can 64 go into 7
Fats are the main substances that are essential for body growth and repair. Answer a. True b. False
For Africans, European colonization resulted in More wealth and power Learning and applying new ways of cultivation Loss of lands, loss of trade, degradation o
Which of the following is NOT a mental health professional? a. psychologist b. radiologist c. counselor d. psychiatrist
im finished with mowing, so you do it for a change. what is mowing?
Identify the principle acknowledged by the Supreme Court case Marbury v. Madison. voting rights judicial review social compact