trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

Evan typed 72 pages of notes in one day. He typed 1/2 of the pages in the morning and 1/3 of the pages in the afternoon. He typed the rest of the pages in the e
It is 42 1/2 miles from Eaton to Baxter and 37 4/5 miles from Baxter to Wellington. How far is it from Eaton to Wellington if you go by way of Baxter?
On a piece of paper, graph y-3>2x+2
Which statement supports the giant impact theory for the formation of the moon?
By _______ the medulla in rats, scientists were able to cause a cessation in breathing. fb by _______ the amygdala in rats, scientists were able to trigger aggr
Consider the reaction 2xy2+z2⇌2xy2z which has a rate law of rate= k[xy2][z2] select a possible mechanism for the reaction.
Most of europe is located in the tropics (between the tropic of cancer and tropic of capricorn). a. True b. False
A hotel room cost $88 per night and you are getting 2 rooms for 6 nights for the group on your trip. What is the total hotel bill, without tax and fees? a. $10
Jarod read 36 pages out of his 180 page book.Which fraction represents the ratio of pages that Jared read to the entire book?
¿es una práctica que mezcla tradiciones indígenas y católicas ya que estas estatuillas sirven como objetos de veneración y protección del mal?