metz24
metz24 metz24
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

if 8 markers cost $20 what is the cost of 12 markers

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 02-07-2019

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

Find the cost per marker.

Given: 8 markers = $20

Divide 8 from both sides.

Let x = amount of markers.

(8x)/8 = (20)/8

x = 2.5

Each marker costs $2.50

Now, multiply 12 with $2.50

2.50 x 12 = 30

$30 is the cost of 12 markers.

~

Answer Link

Otras preguntas

a farmer has planted 0.3 of his orchard with cherry trees. the orchard is 8.59 acres in size. how many acres are planted with cherry trees?
Which statement about the power of labor unions is true? a. U.S. courts regularly sided with unions in their disputes with factory owners. b. A union could shut
How does the scientific process generally begin
In the figure above, CDE is an equilateral triangle and abce is a square...
y^2+4x-6x-6y+5=0 convert to standard form, find the vertex, focus, and the equation of the directrix line
where did american troops do most of the fighting
Three requirements for industrial growth include
What is one limit that the executive branch can place on the Supreme Court? a. removal of justice from office c. writing a response to the opinion b. adding jus
The New Jersey plan called for A. equal representation for all states in the Congress. B. a strong president. C. abandoning the Articles of Confederation. D. th
an airplane takes off 12 and a half miles south of the city and flies due north at a constant speed of 180 miles per hour what is the plane's position relative