bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 04-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy?

2-cup carton of pineapple juice for $1.04

Or

2-quart carton of pineapple juice for $6.24

Respuesta :

sakiea15
sakiea15 sakiea15
  • 04-06-2019

Answer: I would say to go with "2-cup carton of pineapple juice for $1.04"

Step-by-step explanation:

If you want more pineapple juice for a cheaper price go with 2-cup carton for $1.04 The reason I say this is because 2 quarts equal 8 cups, so if you multiply the 2 cups and price by 4 you get 8-cups= $4.16 which is cheaper.

Answer Link

Otras preguntas

a package of 6 pairs of socks cost $35.34 what is the unit price for the pairs of socks
when dealing with an issue that is moral and political how rigid should a person be?
do you know what is proportionally to 18/6?
Evolution of a species could occur as a result of changes in the (1) DNA in muscle cells (2) base sequences in liver cells (3) genes in an egg cell (4) number o
Select all that apply. Which nations experienced major revolutions in the twentieth century? Russia France Japan China
does the depth of a pot affect how water freezes
essay on the functions and importance of free press in a democratic society
in which form of government could all citizens participate directly in the government?
At the local aquarium there are 10 dolphins 8 penguins and 4 whales what is the ratio of penguins to whales
Which of the following rocks would most likely be formed from an erupting volcano? granite gabbro basalt