mathgeek5
mathgeek5 mathgeek5
  • 03-05-2016
  • Mathematics
contestada

Sandy has box of chocolates. Box cost $2.00. In box has 8 chocolates. How much does each chocolate cost.

Respuesta :

fruitista
fruitista fruitista
  • 03-05-2016
so you must find individual prices.


Start by doing the price($2.00)divided by the amount in box(8) 


you should get 0.25 or 25 cents per chocolate
Answer Link
sam1022
sam1022 sam1022
  • 03-05-2016
Divide $2.00 by 8 and your answer is $0.25
Answer Link

Otras preguntas

What shows only the particles that take place in the reaction?complete ionic equationnet ionic equationactive ionsspectator ions
answer (2 + 2) - 4 + 2
nine cubes are glued together to form the solid shown in the digram .
16. Which expression shows how to use the Distributive Property to solve 6 x 349? A) (6 x 300) x (6 x 40) x (6 x 9) B) (6 + 300) + (6 + 40) + (6 + 9) C) (6 x 3)
Figure K is the result of a transformation on Figure J. Which transformation wouldaccomplish this?FigureFigureA translation 4 units left and 1 unit upA rotation
please help me ASAP!!!
Filling in Table (decreasing)Dependent QuantityA Helicopter flying at 3509 feet begins its descent. Itdescends at a rate of 41 feet per minuteIndependent Quanti
1st part) Use intercepts to graph the linear equation 5x+3y=302nd part) Identify the points corresponding to the intercepts x intercept- (, )Y intercept- (, )
what shows that the number of fish caught goes down as temperature goes up?
The u.s system of weighs and measureenter the maximim number of whole feet and then the remaining inches. Simply your answer