bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

The perimeter of a rectangle field is 118m.if the length of rectangle is 7m less than twice the width ,what is the length of the field
Determine the number of solutions for the system of equations Y=16x-19 Y=3x^2+4x-7
How does most people celebrate New years
The number of liters of water remaining in a tank t minutes after the tank has started to drain is R(t) = 2t^3 - 20t^2 -72t + 820. At what moment is the water d
In a school, 15% of students speak two languages. If 145 students speak two languages, what is the total number of students, s, in the school?
If there is no pressure, water will
Let g(x) = sqrt2x/ln(x) find g'(x)
ebjzugzkcqa quantity which can vary from one individual to another is called a______​
Identify the sentence that has the relative pronoun underlined and is punctuated correctly. We cannot ride the Log Jam, which is my favorite because it is being
What is the area, in square centimeters, of the figure below? 2.4 cm 5.8 cm C. 17.4 A. 6.96 B. 10.6