amandavelis
amandavelis amandavelis
  • 03-04-2019
  • Mathematics
contestada

Write a formula that describes how much it will cost shawna to join the arboretum and attend classes

Write a formula that describes how much it will cost shawna to join the arboretum and attend classes class=

Respuesta :

xAJHx
xAJHx xAJHx
  • 03-04-2019
T=cn+40

The 40 is the fixed cost and is added to the amount of money per class multiplied by how many classes she attends to find the total cost.
Answer Link

Otras preguntas

Who asked Lewis and Clark to lead an exploration of the western United States?
juan has 12 muffins he puts 1/4 of the muffins in a bag how many muffins does juan put in the bag
A package of 5 pairs of gloves costs $29.45. What is the unit price of a pair of gloves? is it $5.89per pair?
Which of the following types of algae shows a distinct alternation of generations?
what is 84.985 rounded to the nearest tenth
which colony came first? jamestown, VA or plymouth, MA
3. What is the capacity of the cube in milliliters? A. 18 mL B. 72 mL C. 60 mL D. 216 mL ................................................... the lenth wid
how to turn 165 percent into a fraction
What was one reason that Patriots were more willing to go to war with Britain than the Loyalists? A) Loyalists believed Great Britain safeguarded their religio
A game board measures 9 1/2 inches by 11 3/4 inches estimate the area of tje game board