kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

does anyone know the answer to these 2??​
What part of the foot should you use to dribble a soccer ball? GIVING BRAINLIEST!!
Read the following passage from the Code of Hammurabi. Which of the following conclusions about criminal law in Babylon is most supported by this passage? 5. If
Simplify the expression (u-1)(u-4)(u+5)
10.) Find the radius of a cylinder that has a height of 5 inches and a volume of 251 2 cubic inches.
Consider the market for $200 bonds. If the price of the bond is $175, what is the interest rate on bonds
Help please hurry NO LINKS!!! Special Right Triangles (Radical Answers)
Latasha always reviews the rubric before submitting an assignment in order to improve her grade. According to social learning theory, this is an example of
need help wit home work pl...​
When the British Parliament passed the Stamp Act, American colonists protested, saying, "__________!"