madibizz01 madibizz01
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cory bought 2 1/2 liters of paint for $60. What was the cost per liter of paint?
ANSWER FAST

Respuesta :

hannahyunzizhou
hannahyunzizhou hannahyunzizhou
  • 04-03-2019

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

you need to find the unit ratio

2.5      1

----  =  ----

$60        x

solve for x, which is $24

Answer Link
geekgirldabs
geekgirldabs geekgirldabs
  • 04-03-2019

find the unit ratio which is $24

Answer Link

Otras preguntas

Evolution is the process by which organisms???
What is meant by the space race? In your opinion, who won?
Which of the following statements is NOT true about the immune system ? A. In children, lympathic tissues such as adenoids, tonsils, and lymph nodes enlarge as
Which of the following is the best definition of a workplace policy? Attitude portrayed by the employees of a business Principle enforced by schools Opinion
a part of a line that begins at an endpoint and extends endlessly in one direction is called a?
1,4-dimethyl 3-hexene
Why is there less energy at the end of a food chain?
How did president hoover try to fix the problems of the great depression apex?
Read the excerpt by Joe, telling Pip about his father: "I'll tell you. M' father, Pip, he were given to drink, and when he were overtook with drink, he hammered
Anyone know how to do 23 and 24? Help is appreciated!