tatiana0
tatiana0 tatiana0
  • 02-03-2019
  • Mathematics
contestada

i need so much help

i need so much help class=

Respuesta :

jcultr4s3nse
jcultr4s3nse jcultr4s3nse
  • 02-03-2019

Answer:

19(200+4d)+25(50+5d)

Step-by-step explanation:

To represent this as an expression, we could multiply the amount of each booth by their own equations and expenses. The expression for a food booth is 200+4d, since they charge 200 at the start and add 4 dollars for every day.

The expression for the game booth is 50+5d, since they charge 50 initially and charge 5 for every day.

Now we can just multiply the expressions by their amount and add them together.

19(200+4d)+25(50+5d)

There's your expression!

Hope this helps :D

Answer Link

Otras preguntas

Which describes a difference between life in japan and life in the united states?
How fast can a turkey run? (a) 7 mph (b) 11 mph (c) 18 mph (d) 25 mph
Why did Ivan III restore the Kremlin in Moscow? A. to provide work for thousands of unemployed Russian peasants B. to show other nations a symbol of Russ
why did the math teacher open a window company?
Was basketball and baseball invented in the northeast region
Which describes a difference between life in japan and life in the united states?
Who were the main supporters of ratification of the Constitution?
what US document was written in 1776?
Use the quotation to answer the question. “[T]he maintenance . . . of the rights of the States, and especially the right of each State to order and control its
four light bulbs cost $3.20.how much does it cost to buy 14 light bulbs ?