TylerBrodsky1830 TylerBrodsky1830
  • 04-01-2019
  • Mathematics
contestada

Kara paid $24.64 to ship 11 packages. Each package was the same size and weight. How much did it cost to ship 1 package

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 04-01-2019

Answer:

$2.24

Step-by-step explanation:

The shipping cost for one package was 1/11 of the total shipping cost.

... 1/11 · $24.64 = $2.24

Answer Link
adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 16-02-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

If it cost $24.64 to ship 11 packages

Divide $24.64 by 11 to get the cost of 1 package

$24.64/11=$2.24 per package

Check:

$2.24*11=$24.64

Answer Link

Otras preguntas

pls help what tis the domain of this!!!
The first month this year, you have $321 saved. At the third month this year, you have saved $363. What is your savings rate?
Which word is related to the feeling of kindness and empathy?a) Composureb) Complicationc) Compassiond) Confrontation
Each of the 4 elementary schools in the city has 1,875 students. Both middle schools have 3,124 students. The high school has 7,943 students. How many students
What is a reason why a dictatorship can also be a democracy
how many ways can you select a committee of four people from a group of ten people
What is the approximate size of Mr. Smith’s class? 40 Students 20 Students 45 Students 4 Students
How do the central nervous system and the peripheral nervous system work together to control the body?a. the direction that information flows to and from the br
Why was religion an issue in the 1960 presidential election
Use words to write this expression.