lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

Qual é a radical,vogal tematica e desidencia do verbo VER
how many terms are in the algebraic expression 3x^2 4y-1
Lisa goes to the doctor because she is experiencing the need for urination more frequently than normal and has been burning sensation when she does. Lisa's symp
"When the net is folded into the rectangular prism shown beside it, which letters will be on the front and back of the rectangular prism? A) The letter on the
What are the responsibilities of the MPC
A basket contains 14 white eggs, 15 brown eggs, and 11 lemons. Taylor is in a hurry to make breakfast and picks something from the basket at random. The exact p
Is 30:12 and 40:16 the same ratio
In a certain plant rough seeds ( R) are dominant and smooth seeds (r) are recessive. Two plants with a genotype Rr are crossed. Which genotype would give you t
Point O is the centre of the circle. What is the value of x? (Assume that lines that appear to be tangent are tangent)
A person can be tested for the allele that causes Huntington’s disease because the ___________________ of that allele is different from that of the normal allel