spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

Cara is grocery shopping and needs chicken and steak for the barbeque she is having on saturday. Chicken is $2.99 per pound and steak is $5.79 per pound. She kn
A stuntwoman is going to attempt a jump across a canyon that is 77 m wide. The ramp on the far side of the canyon is 25 m lower than the ramp from which she wil
Merlyn’s weight went down from 125 pounds to 110 pounds after dieting. What was her percent weight loss? a. 10% b. 12% c. 15% d. 18%
.000157 in word format?
In what way were artists of the Northern Renaissance different from the artists of the Italian Renaissance? A. They primarily painted their works using oil pai
Please Help!! I have a 99 in this class. If I get a 45 on a project that’s worth 50% of my grade, what would my grade be?
The table shows the side lengths and perimeters of four squares. Side Length (x) Perimeter (y) 4.5 18 8.5 34 10.25 41 13.75 55 Which equation represents the r
PLEASE HELP ASAP 15 POINTS
What happens to water molecules in the light reactions
A transformation T: (x, y) (x - 5, y + 3). The image of A(2, -1) is A.) (3, 2) B.) (-3, 2) C.) (-3, -2)