radusevciuc5738 radusevciuc5738
  • 03-10-2018
  • Mathematics
contestada

My Sister Needs Help Lol

On a farm, the farmer decides to give pizza to her 15 ducks as a special treat. She orders 3 pizzas, and the total price is $23.46. What is the unit price of each pizza?

Respuesta :

Foofoobug
Foofoobug Foofoobug
  • 03-10-2018
23.46/3= $7.82 is the unit price for each pizza.
Answer Link

Otras preguntas

What is the smallest odd multiple of 3 and 7 between 57 and 250?
What are 3 expressions equivalent to 4x-2
Can someone help with the incorrect problems?
What are the zeros of the quadratic function f(x) = 6x2 – 24x + 1?
What's the traditional order for writing an essay?
Four friends equally divided a whole pizza for lunch. Binli ate 1 of his 3 share and took the rest of his share home. What fraction of the whole pizza did he ea
Which is the product of (x - 5)2? A. x2 - 10x - 25 B. x2 - 10x + 25 C. x2 + 10x +25 D. x2 + 10x -25
4) Write an inequality for the graph below. If necessary, use <= for < or >= for .
answer the question pls
For f(x)=1/x^2-3, substitute h for x in the function to solve for f(h).