sndydjdbbdkd sndydjdbbdkd
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

A package of 2 paintbrushes is on sale for 2.40. How much will 3 packages cost

Respuesta :

markmcmasochist
markmcmasochist markmcmasochist
  • 02-10-2018

3 packages of paintbrushes would be $7.20

because 2.40 x 3 is 7.20

Answer Link
josephpublico1 josephpublico1
  • 02-10-2018

The answer is 3.60

2.40/2 = 1.20(cost of 1 paintbrush)

1.20 x 3 = 3.60(cost of three paintbrushes)

Answer Link

Otras preguntas

The section of the small intestine between the duodenum and ilium?
what is 0.00001267 is scientific notation
why is the square root of a perfect square always rational
How well did feudalism establish order in the Middle ages?
2ln(5x)=8 solve for x
why is the square root of a perfect square always rational
Step by step directions Square root for 480
PLEASE HELP I GIVE THANKS
CAN ANYONE PLEASE HELP WITH MATH? The rectangle has an area of 4(x+3) square units. A- If the dimensions of the rectangle are doubled, what is the area of the n
Sue stacked one box onto another. The bottom box had the height of 2 1/3 feet and the top box had the height of 3 2/3 feet. How tall were the stacked boxes?