gshreya2005
gshreya2005 gshreya2005
  • 01-10-2018
  • Mathematics
contestada

i dont get this question can someone explain???

i dont get this question can someone explain class=

Respuesta :

rilakida14 rilakida14
  • 01-10-2018

Right well im not 100% sure but from the math that I did

if they start with $15 and is gonna spend $4 for admission, 3 for lunch and $1 for a snack that person is left with $7 but each ride is 80 cents

$0.80 x 8 = $6.04. So they can ride rides 8 times. Sorry if this isnt so helpful

also if you do the math and you see if you mult 0.80 x 9 it comes out to $7.04 its not possible bc they only have $7 left. Goodluck!


Answer Link

Otras preguntas

what is an intensive property of substance
explain the similiarities and differences between independent and subordinate clauses
During the campaign of 1828 the Democratic Party changed by
write 6 1/4% as a decimal
what does the phrase “crying there all night” suggest about the narrator’s feelings?
what is the affirmative ustedes command of pagar
Enter the expression 2gΔym−−−−−√, where Δ is the uppercase Greek letter Delta.
yo saco la basura ________ por la semana: los lunes, los jueves y los sábados.
what will occur if the steepness of an inclined plane is decreased?
When are the following lines spoken? If we shadows have offended, Think but this, and all is mended, End of exam That you have but slumber'd here, While these v