Alexandram28351 Alexandram28351
  • 04-09-2018
  • Mathematics
contestada

A lot with dimensions 140 ft by 75 ft is to be sold for $6700. what is the price per acre

Respuesta :

Vowing
Vowing Vowing
  • 08-09-2018

$27470. This is because 140*75=10500. In 1 acre, there are 43560 feet. 43560/10500=~4.1. 6700*4.1=27470

Answer Link

Otras preguntas

The listing of all possible outcomes for a random situation is called what
x+y= 1, -2x+4y=6 solve use substitute
yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. find the unit price in dollars per towel if necessary round your answer to the nearest cent
from the text,you know george's parents
30PTS EASY QUESTION Name two forms of energy associated with the particles that make up objects;
What president would not run for reelection in 1968
What causes the density of basalt to be greater than the density of granite? Select all that apply. Granite cools much faster than basalt. Basalt cools much fas
I don’t get number 6
The perimeter of a rectangle is 40 inches. if its length is three times its width, find the dimensions.'
A room is in the shape of a rectangle. The width of the room is 2 feet longer than two thirds the length. If the room is 33 feet long, what is the area?