shalomjjjj
shalomjjjj shalomjjjj
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

The carpet Erin has chosen cost $2.50 per square foot. How much will it cost her to carpet the floor thats 61ft?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 03-03-2016
cost=number of units times cost per  unit
cost per unit=2.5
nuber of units=61

cost=61 times 2.5
cost=$152.5
Answer Link

Otras preguntas

Which statement is true for single-celled organisms? A. They are often harmless. B. They always cause disease. C. They only live inside
491852 rounded to the nearest hundred thousand
what is the difference between a patriot& a terrorist?
convert 27/20 to a decimal
If an isosceles triangle ABC is dilated by a scale factor of 3, which of the following statements is not true? a. The angles of ABC are congruent to the angles
281 480 100 what place value is the 8 in
Lulu bought 2 blouses for $24 each and 3 pairs of socks for $7 each, tax included. How much change would she receive if she paid with bills totaling $80? Choose
what is the greatest common factor of 49 and 63
How many times does 7 go into 37 without going over
Then, name an event that you think illustrates the changing perceptions of authority within the United States in the 1960s and 1970s and explain your reasoning.