aboudiutah aboudiutah
  • 03-06-2018
  • Mathematics
contestada

Jackson bought 3 pounds of candies for $9.75 What was the price of these candies in dollars per pound?

Respuesta :

tufftoritogon
tufftoritogon tufftoritogon
  • 04-06-2018
9.75 dollars divided by 3 pounds equals 3.25 per pound
Answer Link

Otras preguntas

What is the slope in f(x)=6x+7
If the inequality contains < symbol, then graph the equation using a _______________ line.
Solve this for me please
It costs $164.34 to rent a standard-size car for 5 days. Find the price per day to rent this car.
28.6% of city employees ride the bus to work. Last year, 29.7% of city employees rode the bus to work. What is the relative change from last year to this year?
Can someone explain how I do this?
An open rectangular box with a volume of 12 cubic meters has a length that is 5 times the width. Express the surface area of the box as a function of the length
The first five terms of a quadratic sequence is 1,8,21,40,65 . What is the nth term of this sequence? Thanks And will give a brainliest!!
Who are some female pop art painters?
Is the point (11, 15) on the circle defined by (x-9)² + (y-15)² = 4? O Yes O No