reversetwinzz reversetwinzz
  • 01-06-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for 8 ounces cough syrup @$1.36 a bottle

Respuesta :

coolguy234 coolguy234
  • 01-06-2018
just divide 1.36 by 8
0.17
Answer Link
Luv2Teach
Luv2Teach Luv2Teach
  • 01-06-2018
Unit price will be found by dividing 1.36 by 8. This will give you the cost per ounce.  It's 17 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Until recently, _______ in bali did not participate in playing the gamelan.
Do you believe that employees who observe more occupational fraud in their organizations are more likely to engage in occupational fraud themselves?
_____ is the fear of what others will think of one's ideas. Dialectal inquiry Evaluation apprehension Cognitive conflict Production blocking
Reduction of saturated fat intake is known to reduce low density lipoproteins (ldls). a. True b. False
Calculate log5 42 (where log5 means log to the base 5). rewrite as a logarithm to the base 8.
Identify the correctly punctuated sentence in each group. A. Who borrowed Celeste biology books? B. Who borrowed Celeste's biology books? C. Who borrowed Cele
I need this to be correct
What did Jacob Riis's book How the Other Half Lives try to do?
The total bill for five people was $74.90. They Agreed to leave a 20% tip and divide the total cost evenly. How much did each of the five people pay?
The korean war began in june 1950 when chinese forces attacked american forces in korea